Konverents Ludrovais

Kirjutavad: Iti ja Aljona

Ludrovai on vabaõhu muuseum (www.ludorvay.ru) , kus presneteeritakse kohalikku elu-olu, nii nagu meil Rocca al Mares.

Esimene päev tehti meile hommikul kohe mitu tundi kestev ekskursioon, lisaks oli programmi osa uue palvemaja (udmurdi keeles KUALA) avamine, hästi palju kohalikke prominentide kõnesi ning muidugi udmurdi rahvalaul. Ilmaga meil ka vedas, otseselt vihma ei sadanud, kuid pilved muudkui tiirutasid taevas.

Vabas õhus sõime lõunaks tabanid (rahvustoit – midagi pannkoogi laadset, mida küpsetakse lahtise tule ees ja traditsioonileselt peale määritakse piimaga tehtud pudru taolist määret), putru ning suppi ja teed saime ka muidugi (hirmasti tahtsime saada ka midagi magusat keele alla, kuid pidime leppima olemasolevate soolaste toidudega:) Oi ja nüüd tuli meelde, et lõpuks tuli kaula peremees ja tõi meile pühitsetud leiba meega, saime ikka magusat ka :)

Peale seda saime osa huvitavast konverentsi vormist. Kõigile osalejatele oli antud sõna 10 minutit ning muidugi kippusid esinejad sellest üle rääkima ja jäime pidevalt ajahätta. Seetõttu olime graafikust maas ning ettekannete järgi küsimusi esitada ei saanud. Korraldajad olid muidugi teinud head tööd ja jaotanud konverentsi teemasid valdkondade kaupa, kuid seegi ei aidanud. 2 päeva peale oli planeeritud kokku 44 ettekannet, sealjuures esimene päev alustasime ettekannetega peale lõunat kell 13.00.

Mis me teistele oskame soovitada......

võimalusel külastada Kostromas asuva muuseumi (Muzei Kostromskaja Slobodahttp) kus on eksponeeritud puitkirikud. Pildid olid imelised, saate lähemalt vaadata siit: kostrsloboda.ru

Kuna ettekandeid oli palju, siis vast igaüks leidis midagi põnevat.

Kuidas meil enda ettekandega läks, eks seda hindavad teised. Oma 15 minuti sees rääkis Aljonaga ka Invisest. Igal juhul soovisid ürituse korraldajad Iti töö udmurdi keelde tõlkida, seega tuleb see nüüd kähku valmis kribada ja koostööd mõtteid tekkis päris mitmete inimestega.

Õhtune programm oli muidugi vinge. Jälle kohalikud toidud, juua sai ainult samakat, sest midagi muud ei pakutud. Juba söögi ajal tulid lõõtsaga mehed välja, hakkasid pihta mängud ja tantsud ning asi lõppes sellega, et mitu kihti riideid oli higiseks tantsitud. Tõesti väga vahva ja imetlusväärne, kuidas nad suudavad inimesed niimoodi kaasa ja käima tõmmata. 

Päev oli pikk, paksult tegevusi täis ja jäime väga rahule, et meil õnnestus sellest osa saada.

Fotod: Iti Pällin ja Elena Kirt (Aljona)Eelmine
Polina Kubista stuudio
Järgmine
Link Ludorvai konverentsile